Етнографічний музей "Українська світлиця"

Час невпинно плине, залишаючи в серцях учнів найкращі спогади про школу, яка стала другою домівкою для них. Кожен із випускників нашої школи запам’ятає поетичні вечори, уроки народознавства, літературні свята, що проводяться в шкільному етнографічному музеї «Українська світлиця», відкритому 03 вересня 2009 року (перший керівник, згідно наказу №169-А від 03.09.2009, вчитель історії Сокол Марина Олександрівна).

Cвітлиця приваблює відвідувачів святковістю, вишуканістю. Зачаровують погляди українські рушники, вишиті жіночі та чоловічі сорочки, зібрані на Первомайщині, в Харківському районі, Полтавській області, на Івано-Франківщині, Закарпатті, Чернігівщині. Глечики, макітри, горщики – зразки гончарного ремесла наших предків зібралися на полицях світлиці, щоб розповісти сучасникам про уподобання, побут рідного народу.

Скриня, шафа для посуду, коромисло, дерев’яна лава, прялка, рубель – це лише невелика частина музейних експонатів.

Учні 5-9-х класів активно ведуть пошукову роботу по збиранню музейних експонатів.  Тематика дослідницької роботи музею включає в себе: «Побутові умови регіонів України», «Доля України на її рушничкові…» В даному експозиційному ряді представлені рушники з усіх куточків України. Рушники розділені на обрядові, весільні та побутові. Кожен рушник має свою неповторну історію, і дає можливість досить чітко уявити розвиток вишивання рушників того чи іншого етнографічного регіону України. «Побутові умови української оселі». Цей розділ дає можливість відобразити картину традиційної української хати. В ньому представлені українська весільна скриня, мисники, лава, традиційний посуд.

І хоч музей наш ще молодий, але учні разом із наставниками розробили тематичні екскурсії і проводять їх для учнів різних шкіл.  «Українська вишиванка», «Від Миколая до Водохреща», «Ой весна, весна, днем красна», «Традиційні ремесла українців» - це цікаві розповіді – екскурсії, які виховують в учнів бажання довідатись про минуле, українські народні звичаї, пробуджують кращі людські риси. У Світлиці можна познайомитися з літературою Харківщини, Первомайщини і, звичайно  ж, творчістю Великого Кобзаря.

«Диво святого кута». В музеї представлений традиційний для української ментальності святий кут, який демонструє ікони трьох святих, молитвослов, обереги». Тимчасові експозиції: у тимчасовій експозиції на допоміжних стендах подані додаткові теми, присвячені актуальним питанням суспільного та економічного життя краю, проблемам світової політики.

19 січня 2019 року на базі комунального закладу «Харківська обласна станція юних туристів Харківської обласної ради» був проведений І етап Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв навчальних закладів «Край в якому я живу». Учень 6-А класу, під керівництвом вчителя української мови та літератури взяв участь у конкурсі та отримав диплом третього ступеня. Вітаємо переможця.

1  2

3 DSC 1030