Етнографічний музей "Українська світлиця"
Час невпинно плине, залишаючи в серцях учнів найкращі спогади про ліцей, який став другою домівкою для них. Кожен із випускників нашого ліцею запам’ятає поетичні вечори, уроки народознавства, літературні свята, що проводяться в етнографічному музеї «Українська світлиця» при ліцеї, відкритому 03 вересня 2009 року (перший керівник, згідно з наказом від 03.09.2009 №169-А, вчитель історії Сокол Марина Олександрівна).
Музей працює за трьома тематичними напрямками:
1.Побутові умови регіонів України.
2.Доля України на її рушникові.
3.Наш край Слобожанщина.
Світлиця приваблює відвідувачів святковістю, вишуканістю. Зачаровують погляди українські рушники, вишиті жіночі та чоловічі сорочки, зібрані на Первомайщині, в Харківському районі, Полтавській області, на Івано-Франківщині, Закарпатті, Чернігівщині. Глечики, макітри, горщики – зразки гончарного ремесла наших предків зібралися на полицях світлиці, щоб розповісти сучасникам про уподобання, побут рідного народу.
Скриня, шафа для посуду, коромисло, дерев’яна лава, прядка, рубель – це лише невелика частина музейних експонатів.
Учні 5-9-х класів активно ведуть пошукову роботу по збиранню музейних експонатів. Тематика дослідницької роботи музею охоплює: «Побутові умови регіонів України», «Доля України на її рушничкові…» В даному експозиційному ряді представлені рушники з усіх куточків України. Рушники розділені на обрядові, весільні та побутові. Кожен рушник має свою неповторну історію, і дає можливість досить чітко уявити розвиток вишивання рушників того чи іншого етнографічного регіону України. «Побутові умови української оселі». Цей розділ дає можливість зобразити картину традиційної української хати. В ньому представлені українська весільна скриня, мисники, лава, традиційний посуд.
Наш музей існує 12 років. За цей час учні разом із наставниками розробили тематичні екскурсії і проводять їх для учнів різних загальноосвітніх закладів міста. «Українська вишиванка», «Від Миколая до Водохреща», «Ой весна, весна, днем красна», «Традиційні ремесла українців» - це цікаві розповіді – екскурсії, які виховують в учнів бажання довідатись про минуле, українські народні звичаї, пробуджують кращі людські риси. У Світлиці можна познайомитися з літературою Харківщини, Первомайщини і, звичайно ж, творчістю Великого Кобзаря.
«Диво святого кута». В музеї представлений традиційний для української ментальності святий кут, який демонструє ікони трьох святих, молитвослов, обереги». Тимчасові експозиції: у тимчасовій експозиції на допоміжних стендах подані додаткові теми, присвячені актуальним питанням суспільного та економічного життя краю, проблемам світової політики.
Фонд музею налічує близько 156 експонатів, але історико-краєзнавча, пошукова, дослідницька робота учнівського та педагогічного колективу продовжується. В музеї створено ряд експозицій, які відповідають тематиці музею, а також відображають сутність експонатів. Музей працює згідно з затвердженими радою перспективними тематико-експозиційними та річним планами.